Belépés a foglaláshoz
Parkosítással és új tecnológiákkal védekeznek a növekvő átlaghőmérséklet ellen Dubai-ban
Dubai City
Az utóbbi években jelentős mértékben nőtt az átlaghőmérséklet Dubai beépített területein, a város önkormányzata  komoly erőfeszítéseket tesz a hőség enyhítésére.
Két évtizeddel ezelőtt 28.6 Celsius fok volt legalacsonyabb hőmérséklet az augusztusi hónapban Dubai belterületén, az elmúlt évben már 32 Celsius fok , ami 11 százalékos növekedést jelent. A hőség immár nem csak a hidegebb éghajlatú országokból érkező turisták számára válik elviselhetetlenné, a meleg ághajlathoz jobban alkalmazkodó helyiek is egyre nehezebben viselik el, és mindez komoly hatást gyakorol az emirátus gazdaságára is.


Dubai-ban rohamosan nő a beépített területek nagysága, a videó a nagy beruházásokat mutaja be



Dubai térképe


A hőmérséklet növekedésének oka a beépített területek gyarapodása és zsúfoltsága, főleg Dubai azon területein, ahol számos felhőkarcoló áll egymás mellett. A sok épület ugyanis nappal magába szívja a hőt, majd este kisugározza, így a hőmérséklet ilyenkor sem enyhül, másrészt akadályozza a légmozgást. Ugyanígy rengeteg hőt nyelnek el az aszfaltozott utak, kövezett terek is. Ezeken a területeken hőszigetek alakulnak ki, melyek hőmérséklete több fokkal is magasabb lehet, mint a ritkábban beépített és jobban parkosított villanegyedeké.


Eső Dubai-ban

Ritka jelenség Dubai-ban az eső, de ha előfordul általában kisebb szökőárakat okoz a hirtelen lehulló sok csapadék

A városban szinte elképzelhetetlen, hogy egy épület ne rendelkezzen légkondicionálással, ezek a berendezések viszont rengeteg energiát igényelnek, és vizet pazarolnak, mely amúgy is ritkának számít errefelé.


Dubai park, golfklub

Az egyik megoldás a hőség csökkentésére a parkosítás

Dubai vezetői, köztük az emirátus meteorológiai hivatalának szakemberi már évek óta keresik megoldást, melybe több más szakterület képviselőit, így építészeket is bevontak.

Az egyik megoldás a hőség csökkentésére a parkosítás, mely már nagy erőkkel zajlik, a Dubai uralkodója által elrendelt és az önkormányzat által irányított projekt keretében több ezer fát és bokrot ültetnek el, és hamarosan megduplázzák Dubai zöld területeit.

A másik megoldás az esővíz hatékonyabb összegyűjtése, így ezt akár a beépített területek hűtésére is felhasználhatják. Emellett kísérleteznek mesterséges eső generálásával is, az első sikeres próbálkozásokra tavaly került sor biztató eredménnyel.


Pálmafát ültetnek Dubai önkormányzatának hivatalnokai

Pálmafát ültetnek Dubai önkormányzatának hivatalnokai

Még ennél is biztosabb eredményt jelent a mesterséges esők generálása, Dubai felett már több sikeres tesztet is végeztek, mely

Az átlaghőmérséklet szinten tartása és csökkentése létfontosság Dubai számára, hisz hatást gyakorol a turizmusra, melynek fejlesztésébe milliárdokat öltek annak érdekében, hogy gazdaságot függetlenítsék az olaj és földgázkitermeléstől. Másrészt a hőség gazdaság egyéb területeit is hátráltatja, hisz a legforróbb időszakokban nappal szinte leáll az élet az elviselhetetlen meleg miatt.


SZG - Dubai Online

Fórum Dubai ->


Dubai hotelek, repülőjegy, last minute akciós utak, online foglalás a legkedvezőbb árakon!
Információk, hírek, érdekességek Dubairól. Dubai Online - a No.1 Dubai utazási portál.
Copyright 2011 - MCOnet Hungary Minden jog fenntartva!